I augusti genomförde SL i Storstockholm stora nedskärningar i busstrafiken i Stockholms innerstad. Trängseln ökade liksom missnöjet bland resenärerna. Nu tar SL ett litet steg tillbaka. Åtta av 688 dagliga avgångar på vardagar återinförs.
Trots nedskärningarna ökade resandet på stomlinjerna i innerstan enligt SL:s egna siffror. Från och med påskhelgen ökar därför SL trafiken på tre av linjerna.
Det betyder att åtta av 688 indragna bussturer i innerstan återkommer: en tur på linje 1, en tur på linje 2 och sex på linje 4.
– Vi har från början sagt att vi är öppna för att göra nödvändiga ändringar för att minska trängseln, kommenterar trafikregionrådet Anton Fendert (MP) till lokaltidningen Mitti.




Artiklar(RSS)
Skojar ni vad ska vi pensionärer göra som ingen färdtjänst har då komma fram dit man ska o stå i en överfull buss på skakiga o ostadiga ben, blir ju akuten direkt med brutna ben o armar!.Oh hur kommma fram till doktor o sjukhus på avtalad tid, var på sensommaren lite sen på grund av trafiken o när jag kom fram till vårdcentralen skulle de avvisa mig för några minuters sen ankomst o doktorn höll fortfarande på med förgående patient!!??! Vad ska man göra när SL inte kan ordna att man kommer fram i tid trots över en timmes tid för att komma fram i tid till vårdcentralen från söderort o till Skanstull!??!.