Sveriges bästa magasin om kollektivtrafik och bussbranschen

Avbryter upphandling – bristande underlag

Skånetrafiken avbryter sin upphandling av serviceresor på grund av otydligheter i anbudsunderlaget. Foto: Skånetrafiken.

Skånetrafiken avbryter sin pågående upphandling av serviceresor. Anledningen är enligt Skånetrafiken tvetydigheter i själva upphandlingsunderlaget. På torsdagen skickar Skånetrafiken ut beslutet om den avbrutna upphandlingen till de anbudssökande företagen.

Enligt Skånetrafiken avbryts upphandlingen på grund av tvetydigheter i underlaget som behöver korrigeras för att säkra full konkurrens. Efter korrigering av anbudsunderlaget startar en ny upphandling som ska annonseras innan årsskiftet.

– Det är olyckligt att vi behöver göra om upphandlingen när det gäller nya trafikavtal för serviceresor. Samtidigt är det avgörande att allt blir helt rätt. Jag vill betona att serviceresorna kommer att fortsätta som planerat, säger Dalal Ali, affärsområdeschef serviceresor.

Taggat som: , ,

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.

© 2025 Bussmagasinet
rss Artiklar(RSS) rss Kommentarer (RSS)