Sveriges bästa magasin om kollektivtrafik och bussbranschen

Beredskapsspel rustar transportsektorn för kris och krig

När mörka moln hopas i vår omvärld kan företag som arbetar med person- och godstransporter ställas inför situationer där de under press måste fatta svåra beslut. Foto: Ulo Maasing.

Både när det gäller person- och godstransporter har transportsektorn en central roll i samhället, även vid kris och höjd beredskap. Nu har Transportföretagen, där Sveriges Bussföretag ingår, tagit fram ett särskilt beredskapsspel som ska förbereda företag så att de kan agera rätt i pressade situationer som cyberstörningar, kriser, höjd beredskap eller i yttersta fall krig.

– I takt med att hotbilden mot Sverige ökar, hårdnar också kraven på näringslivet. Samtidigt upplever många företag att det är svårt att veta var man ska börja. Med beredskapsspelet ger vi dem ett konkret och pedagogiskt verktyg för att stärka sin förmåga, säger Per Geijer, säkerhets- och beredskapschef på Transportföretagen.

Transportföretagen har utvecklat ett beredskapsspel för transportsektorn.

Beredskapsspelet vänder sig i första hand till företagens lednings- och krisgrupper, men kan användas brett i organisationen för att öka förståelsen för företagets roll i totalförsvaret.

Spelet bygger på olika scenarior där deltagarna möter en gradvis förvärrat läge och där de måste fatta beslut under tidspress och med tillgång endast till begränsad information.

Det handlar exempelvis om att prioritera verksamheten vid begränsade resurser, hur man ska hantera personalbortfall, klara uthålligheten vid långvariga störningar med mera.

– För de flesta transportföretag handlar beredskap inte om att ställa om till något helt nytt, utan om att kunna fortsätta leverera även när omständigheterna förändras drastiskt. Att ha tänkt igenom svåra prioriteringar i förväg kan vara avgörande när det verkligen gäller, säger Per Geijer.

Ett av scenariorna i spelet bygger på sabotage mot energisystemet med begränsad tillgång till el och bränsle, ett annat gäller samhällsstörningar av olika slag.

Ett annat scenario utgår från en ökad hotbild i Sveriges närområde och där NATO agerar och Sverige måste ta emot och stödja allierade styrkor. Ytterligare ett av scenariorna är att Gotland angrips, ett annat är ett ryskt anfall i norra Sverige.

Här kan du ladda ner spelet.

Taggat som: , , , ,

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

© 2026 Bussmagasinet
rss Artiklar(RSS) rss Kommentarer (RSS)