Bussresandet i Dalarna fortsätter att minska och är hittills i år lägre än förra året. Störst är tappet i stadstrafiken i Falun och Borlänge, trots att turerna har blivit något fler. Tågresandet har ökat, men det förklarar bara delvis nedgången i bussresorna. Det konstaterar Dalatrafik i sin rapport för utvecklingen under årets första fyra månader.
Sammanlagt minskade resandet med Dalatrafik med 3,9 procent under årets första fyra månader jämfört med samma tid förra året. Det innebär 120 000 färre påstigande.
Dalatrafiks biljettintäkter har utvecklats svagt under en längre period, likaså antalet passagerare. Intäkterna från busstrafiken är dock något bättre än i fjol även om de ligger under budget. Det beror bland annat på att trafikföretag har fått betala mer i viten än vad Dalatrafik hade räknat med. Och man räknar också med att få in avsevärt mer viten under året. ”Orsaken är att en trafikleverantör inte har levererat enligt avtal”, heter det i tertialrapporten.
Rapporten visar att det har blivit glesare ombord på bussarna i Dalarna, alltså färre passagerare per tur.
Den så kallade beläggningsgraden är högst på de tunga regionala linjerna, stråktrafiken. Där minskade beläggningsgraden med 4,6 procent till 13,9. I stadstrafiken minskade beläggningsgraden också med 4,6 procent till 21,8 medan den minskade i landsbygdstrafiken med 2,2 procet till 9,4 procent.
Med beläggningsgrad menas antalet personkilometer per fordonskilometer.




Artiklar(RSS)
Med de hutlösa priser som Dalatrafik kör med är det mycket billigare att ta bilen i Borlänge, och det trots helt sjuka bränslepriser.
Lägg sen till att en massa busslinjer lagts ned samt att det i princip inte går bussar efter kl 23, då känns det helt rimligt att speciellt busstrafiken sjunkit ordentligt.
Gör om, gör rätt!!
Det var en stor förlust när taxi bussarna försvann eftersom många äldre personer användade dom. Skulle vara jätte bra om ni tog tillbaka dom i tjänst! ☆☆☆
Hemska chafförer som skrämmer barn. Vem vill åka. Stekheta bussar på sommaren.
Inte så konstigt med tanke på att det inte går att gå till exempel på kvällskurs, restaurang, bio eller teater i Ludvika och sedan kunna ta sig hem efteråt.
Sista bussen går ju redan klockan 21. Och ännu värre är det ju om man ska åka från Borlänge då kommer ju inte hem efter klockan 20 om man ska ner till Smedjebacken.
Nej det var toppen när det fanns linje 111 mellan Smedjebacken, Ludvika, Borlänge och när det fanns en sen kvällsbuss från Ludvika klockan 22.45 till Smedjebacken.
Lördagarna måste man hem senast kl 19!
Helt galet! Inte undrar på att unga människor vill flytta härifrån…
Hälsningar från en före detta bioklubbsmedlem och kursdeltagare nu utan möjlighet att utöva mina fritidsintressen.
Man måste ju kunna resa annat än till arbetet fram och tillbaka och dessutom finns det ju människor som jobbar på skift och har olika arbetstider. För dem är det helt omöjligt att ta bussen.
Kollektivtrafiken är under all kritik i dom omnämnda områdena,du kan inte ens komma till arbetet när du bor centralt och börjar kl 7:00 du lär komma försent och då gäller det små avstånd 4 kilometer hur har ni tänkt överhuvudtaget??Och angående hållplatserna ni sköter inte om vare sej om vägen där eller kuren det är på så låg nivå ,vattenansammlingar framför busskuren bilar som passerar när det regnar blir du dränkt med grus och regnvatten pga att vägen inte slutar emot brunnen som existerar brevid helt befängt och ta 40kr för detta att dom inte skäms helt chockad hur dåligt det går till här bussar som inte kommer och i appen står det att den varit på plats samt inga markeringar på vissa hållplatser ja kommer man inte här ifrån hur ska man kunna veta vilken som är A respektive B och C ?? Nej har aldrig varit med om maken .