
För första gången sedan pandemin bröts förra året uppgången för resandet med kollektivtrafiken. Foto: Ulo Maasing.
För första gången sedan pandemin bröts förra året uppgången för resandet med kollektivtrafiken. Återhämtningen efter det kraftiga raset under pandemin stannade av. Det visar statistik från myndigheten Trafikanalys som nu har publicerat sin årliga, nationella resvaneundersökning.
2025 blev det första året sedan pandemin bröt ut som resorna med kollektivtrafiken inte visar någon ökning. Totalt gjorde svenskarna förra året 707 miljoner resor med kollektivtrafiken, lika många som 2024.
Men även om resandet med kollektivtrafiken var oförändrat under fjolåret visar Trafikanalys´ siffror på en ökad marknadsandel för det kollektiva resandet. Totalt gjordes det nämligen 1,9 procent färre resor i Sverige förra året jämfört med 2024. Det är en minskning med 1,9 procent.
Den största förändringen är att resor till fots ökade med tolv procent till ungefär samma nivå som 2023. Bilresorna minskade med fem procent och cykel minskade med en procent
– Förändringarna för enskilda färdsätt ligger samtliga inom felmarginalen, framhåller Trafikanalys.



Artiklar(RSS)
Att resandet går upp är bra det håller nog de flesta om.
Det betyder även fler turer och det medför fler bussar. Bussar är en bristvara. Operatörerna, som verkar under billigast vinner, trafikavtalen har en låg budget för produktionen och beställer precis det som behövs och knappt det. (Ersättningstrafik?).
Problem 2. En personalbrist, det behövs 7000 / 26000 i personal de 3 kommande åren. Större delen 40% är plus 60 år. Summan blir att många regioner inte kan leverera trafiken som behövs för den ökade trafiken.
Problem 3.
Ca 500 underhållspersonal saknas eller behövs, de flesta idag har inte utbildning för el osv). Samt en tekniskt ny kunnig personal. Vilka ser en dålig löneutveckling och stannar inte. Har de ens verktyg att sköta sitt arbete?
Ingår inte budget, om ni förstår.
Sedan i semestertider och utan planering och finansiering vill Tidö göra det billigare. Bra så, men vid ökad trafik och personal på semester går det att leverera?
Många frågor är faktiskt obesvarade.
Statistik och verklighet är ofta rätt olika.
Rätta mig gärna!
Oroad busschaufför, Stockholm
Konsekvensanalys är inte vare sig politikernas eller bussbranschens starka sida. Man vill köra fler bussar, till lägsta möjliga pris, men saknar kvalificerad personal. Den ekvationen går inte ihop. Så resultatet blir att fler får ta bilen i framtiden. Bra jobbat där.