Sveriges bästa magasin om kollektivtrafik och bussbranschen

Skåne: Självkörande buss med AI testas

Ett tidigare försök med en självkörande buss i Trelleborg blev en flopp. Foto: Bergvkara.

Skånetrafiken ska testa en självkörande buss som styrs med hjälp av AI, artificiell intelligens. Men det är ännu inte bestämt var i Skåne bussen ska testas. Ett tidigare test i Trelleborg blev en dyrköpt flopp.

Politikerna i Region Skånes kollektivtrafiknämnd har gett regionens trafikdirektör i uppdrag att utreda hur och var en självkörande buss med AI kan sättas i trafik 2028 eller 2029.

Bussen är tänkt att använda sig av så kallad generativ AI. Enkelt uttryckt är det AI som använder avancerad maskininlärning som efterliknar den mänskliga hjärnans bearbetning av data och skapande av mönster för beslutsfattande.

– Man skulle kunna ha bussar där det normalt inte finns ett underlag för vanlig busstrafik, säger kollektivtrafiknämndens ordförande Carina Zachau(M) till Sveriges Radio P4 Kristianstad.

Bussen kommer dock inte att vara obemannad utan ha en person ombord för att bland annat hjälpa personer med funktionsnedsättning.

Just nu pågår flera forskningsprojekt vid KTH (Kungliga Tekniska Högskolan) i Stockholm om användning av generativ AI för att effektivisera och utveckla kollektivtrafik.

Det första försöket i Skåne med en självkörande buss lanserades 2022 men blev en flopp. I september 2022 startade trafiken med en liten, självkörande buss på en knappt 500 meter lång sträcka i ett bostadsområde. Projektet finansierades med nio miljoner kronor av Trelleborgs kommun. Men de tekniska problemen hopade sig och tetet avslutades sommaren 2023. I våra såldes bussen för att användas som hönshus eller växthus.

Taggat som: , , , , , ,

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

© 2026 Bussmagasinet
rss Artiklar(RSS) rss Kommentarer (RSS)