Totalt 31 300 skåningar kommer de närmaste två veckorna att gratistesta den skånska kollektivtrafiken. Det är nytt rekord när det gäller antalet gratispendlare med Skånetrafiken. Även antalet som hade anmält att de ville bli testresenärer var rekordstort i höstens kampanj: 72 000.
– Intresset för att testa är i år ännu större än förra gången något vi naturligtvis är jättenöjda med, säger projektledare Christel Axelsson på Skånetrafiken.
– Vi har ett mål på att 25 % av provåkarna ska stanna kvar hos oss. Förra gången vi genomförde ett pendlarexperiment fick vi fler än 9 000 nya kunder.
För att bli utvald som testpendlare ska man bland annat vara mellan 18 och 65 år och bosatt i Skåne. Man ska inte idag resa Skånetrafiken mer än en dag i veckan och inte heller ha ett aktivt Jojo periodkort.
Lämna ett svar