Sveriges bästa magasin om kollektivtrafik och bussbranschen

”Tragiskt med alla tågstopp”

John Strand, ordförande i branschutskottet i Sveriges Bussföretag: Tragiskt med alla tågstopp. Foto: Ulo Maasing.

John Strand, ordförande i branschutskottet i Sveriges Bussföretag: Tragiskt med alla tågstopp. Foto: Ulo Maasing.

Massor av tågresenärer har de senaste veckorna valt bussen istället för sin resa på grund av alla problem i tågtrafiken. Expressbussföretaget Swebus, exempelvis, har sett en markant ökning av antalet resenärer på flera sträckor, rapporterar SR Ekot.

Enligt företagets presschef Christel Grip har resandet med Swebus mellan Uppsala och Stockholm femdubblats, något som hon menar definitivt beror på tågproblemen.

Flera andra bussföretag som Ekot talat med berättar om en dramatisk efterfrågan just nu – och det i en tid då bussbolagen normalt har väldigt mycket att göra.

John Strand, vd för Flygbussarna och ordförande i branschutskottet inom Sveriges Bussföretag, applåderar dock inte situationen.

– Det är tragiskt med alla tågstopp oavsett vad de beror på. På lång sikt tappar folk förtroendet för kollektivtrafiken och vinnare då är privatbilismen, säger Strand till Ekoredaktionen.

Taggat som: , , ,

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.

© 2025 Bussmagasinet
rss Artiklar(RSS) rss Kommentarer (RSS)