Sveriges bästa magasin om kollektivtrafik och bussbranschen

Stabilt för Scanias bussar

Scanias bussverksamhet var stabil under årets första kvartal, jämfört med samma tid förra året. Foto: Scania.

Scanias bussverksamhet var stabil under årets första kvartal, jämfört med samma tid förra året. Foto: Scania.

Buss- och lastbilstillverkaren Scania ökade sin omsättning med en dryg miljard eller sex procent första kvartalet i år, men samtidigt minskade rörelseresultatet med en procent. Allt enligt Scanias kvartalsrapport som presenterades på torsdagen.

Nettoomsättningen steg med 6 procent till  22, 3 miljarder kronor  mot 21,1 miljarder det första kvartalet i fjol. Rörelseresutatet minskade till 2,245 miljarder från fjolårets 2,257.

Det är lastbilsverksamheten som dominerar i Scania. Företaget särredovisar inte lönsamheten i bussverksamheten.

Däremot konstaterar Scania i delårsrapporten att oderingången för bussar under första kvartalet uppgick till 1 913 (1 995) enheter. I Europa förbättrades orderingången och uppgick till 472 (392) enheter för första kvartalet, orderingången ökade i Storbritannien, Spanien och Tyskland.

I Latinamerika steg orderingången med 29 procent till 831 (644) enheter jämfört med första kvartalet 2014, drivet av Mexiko, Colombia och Argentina.

I Asien sjönk orderingången till 439 (625) bussar jämfört med  första kvartalet 2014, främst beroende på lägre orderingång i Taiwan och Thailand.

Orderingången i Afrika och Oceanien sjönk till 167 (308) bussar, främst hänförligt till Nigeria och Marocko.

Scanias leveranser av bussar uppgick till 1 340 (1 379) enheter under det första kvartalet. I Europa ökade leveranserna med 54 procent till 390 (254) enheter i jämförelse med första kvartalet 2014.

I Latinamerika var leveranserna ned med 30 procent till 362 (518).

I Asien steg leveranserna med 16 procent till 444 (383) medan leveranserna av bussar i Afrika och Oceanien sjönk under första kvartalet till 136 (214) enheter. Leveranserna till Eurasien minskade till 8 (10) enheter.

Taggat som: , ,

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.

© 2025 Bussmagasinet
rss Artiklar(RSS) rss Kommentarer (RSS)