Den belgiska busstillverkaren Van Hool har fått en stor order på 30 bussar till den nordirländska staden Belfasts nya BRT-linje. I grunden är det samma typ av bussar, Van Hool Exqui.City som rullar som MalmöExpressen i Malmö, men samtliga bussar till Belfast blir enkelledade, till skillnad från de dubbelledade som kör på MalmöExpressen.
Till det yttre ser bussarna till Belfast ut som den enda enkelledade Exqui.City som kör i Malmö och som är baserad på Scaniachassi. Belfastbussarna kommer dock att vara Van Hools egna, även om en lokal Scanialeverantör är kontrakterad för underhållet av bussarna.
Bussarna blir de första högerstyrda Exqui.City och ska produceras under de närmaste 2,5 åren. Kapaciteten är 100 passagerare.
Lämna ett svar