Sveriges bästa magasin om kollektivtrafik och bussbranschen

Nu gäller nya föreskrifter för YKB-fortbildningen

Nya regler för YKB-fortbildningen började gälla denna vecka. Foto: Volvo.

Nya regler för YKB-fortbildningen började gälla denna vecka. Foto: Volvo.

Nya regler för YKB-fortbildningen började gälla i tisdags. Det handlar alltså om reglerna för den obligatoriska fortbildningen för yrkeskompetensbevis för yrkesförare. Med anledning av de nya reglerna har branschorganisationen Sveriges Bussföretag beslutat om en branschgemensam utbildningsmodell för YKB-fortbildningen.

I praktiken handlar det om en standardisering som ska göra det lättare för bussföretagen när man anställer eller tar över förare från andra bussföretag, exempelvis i samband med upphandlingar.

Utbildningsmodellen skapar en branschövergripande struktur för fortbildningens innehåll och underlättar bland annat vid övergång av personal. Den nya utbildningsmodellen kan användas av alla bussföretag och även alla utbildningsarrangörer som erbjuder YKB-fortbildning till bussbranschen.

Sveriges Bussföretag har nu tagit fram en särskild broschyr om den branschgemensamma utbildningsmodellen.

I samband med arbetet med att ta fram den nya modellen intervjuade vi Maria Sjölin Karlsson, branschutvecklare på Transportföretagen. Läs intervjun här.

Taggat som: , ,

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.

© 2023 Bussmagasinet
rss Artiklar(RSS) rss Kommentarer (RSS)