Sveriges bästa magasin om kollektivtrafik och bussbranschen

Bussar i Boden ökar

Allt fler reser med lokaltrafiken i BNoden. Foto: Bodens kommun.

Allt fler reser med lokaltrafiken i Boden. Foto: Bodens kommun.

Bussresandet i Boden är på väg upp. Under det första halvåret i år gjordes det 51 000 fler bussresor i den gamla militärstaden, jämfört med första halvåret förra året. Mars blev dessutom en rekordmånad med 65 781 passagerare på den gula citybussarna i Boden.

– Vi har aldrig tidigare under lokaltrafikens historia haft så många resenärer under en enskild månad, säger Bodens trafikingenjör Ellinor Isaksson Larsson till Norrbottens-Kuriren.

– Att lokaltrafiken ökar är en effekt av de strategiska satsningar som gjorts de senaste åren. Ombyggnationen av centrum har varit väldigt betydelsefullt för kollektivtrafikens utveckling.

Återinförandet av ett särskilt ungdomskort 2015 har också bidragit till att göra bussen populär i Boden.

Resandet med lokaltrafiken i Boden ökade med 17 procent förra året. Man hade satt som mål att nå 18 resor per invånare men nådde upp till 22 resor per invånare. Totalt gjordes förra året 492 000 resor med lokaltrafiken i staden.

Taggat som:

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.

© 2025 Bussmagasinet
rss Artiklar(RSS) rss Kommentarer (RSS)