Sveriges bästa magasin om kollektivtrafik och bussbranschen

Skånetrafiken ska kapa kraftiga prishöjningar

Skånetrafiken ska se över de största prisökningarna i den nya prismodellen. Foto: Ulo Maasing,.

Den socialdemokratiska oppositionen och den styrande alliansen i Region Skåne enades på torsdagen om att försöka kapa de största prishöjningarna på kollektivtrafiken i Skåne. Skånetrafiken införde i december ett helt nytt biljettsystem och prismodell som för vissa resor har gett kraftiga prishöjningar. Totalt sett tjänar dock Skånetrafiken inte mer pengar på det nya systemet som från en del håll har fått mycket kritik.

Skånetrafiken har på socialdemokratiskt initiativ sett över den nya prismodellen för att identifiera de sträckor där den leder till kraftiga prisökningar.

Nu ska kollektivtrafiknämnden i regionen ge Skånetrafikens trafikdirektör Linus Eriksson i uppdrag att ta fram konkreta förslag på åtgärder för att minska de kraftigaste höjningarna på landsbygden.

Taggat som: , ,

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.

© 2025 Bussmagasinet
rss Artiklar(RSS) rss Kommentarer (RSS)