Sveriges bästa magasin om kollektivtrafik och bussbranschen

Elektrisk framryckning av Irizar

Irizar säljer elbussar till Bulgarien. Foto: Irizar.

Den spanska busstillverkaren Irizar, i Sverige mest känd för sina turistbussar, fortsätter att ha framgångar med sina eldrivna stadsbussar. Irizar har nu vunnit en stor order på 44 elbussar till staden Burgas i Bulgarien.

Det är en av de största elbussbeställningarna hittills i Bulgarien. rdern omfattar 34 12-metersbussar och tio 18-meters ledbussar. De normallånga bussarna har tre dörrar och 26 sittplatser medan ledbussarna har fyra dörrar och 32 sittplatser. Till det kommer rullstolsplatser i båda versionerna.

Bussarna kommer att utrustas med Irizars egna litiumjonbatterier. Irizar levererar också 44 laddare på 100 kW för laddning i depå via Combo-2-kontakter. Laddtiden uppges till tre timmar.

De första bussarna levereras i september i år.

Burgas är Bulgariens fjärde största stad med cirka 280 000 invånare i staden med förorter.

Taggat som: , , ,

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.

© 2025 Bussmagasinet
rss Artiklar(RSS) rss Kommentarer (RSS)