Nu har det varit skandinavisk premiär med en stor, självkörande buss i ordinarie linjetrafik. Efter flera månaders tester sattes en nio meter lång buss, i linjetrafik i den norska oljestaden. Bussen är nio meter lång och tillverkad av turkiska Karsan.
Bussen kommer att gå i trafik i Stavangers centrum i två år och kommer under denna period att ingå i trafikhuvudmannen Kolumbus ordinarie linjeutbud samtidigt som Vy tar hand om själva bussen, trafikflödet och säkerhetsvärdarna ombord.
– Vi tror att självkörande bussar kommer att spela en viktig roll i framtidens kollektivtrafik. Vi tänker oss korta rutter på den första och sista delen av en resa, vilket bidrar till att transportera fler passagerare till våra tåg och vanliga bussar. Det kommer att göra det mer attraktivt att resa med kollektivtrafiken, vilket är viktigt för att nå våra klimatmål, säger Synne Homble, chef för kundupplevelse och innovation på Vy som kör busstrafiken i Stavanger på uppdrag av trafikhuvudmannen Kolumbus.
– Med detta projekt befäster Norge sin ställning som ledande när det gäller att använda självkörande, autonoma, lösningar.
Lämna ett svar