Sveriges bästa magasin om kollektivtrafik och bussbranschen

Fler värmlänningar kan åka skolbuss

Värmlandstrafik utökar sin mixtrafik. Foto: Värmlandstrafik.

Från och med idag, onsdag, kan fler värmlänningar åka skolbuss trots att de inte går i skolan. Värmlandstrafik utökar sin tjänst mixtrafik till fler kommuner i regionen. I två av dessa öppnas alla skolbussar för allmänheten, i Kristinehamn utvalda turer. Men det är inte bara att stiga på bussen – plats måste bokas i förväg.

Sedan tidigare finns mixtrafik i Arvika, Grums och Sunne men Värmlandstrafik arbetar med att lansera tjänsten i ännu fler kommuner i Värmland.

– Tjänsten är mycket uppskattad och används dagligen och givet att vi har lanserat i flera kommuner har vi också sett att användandet har ökat, säger Jens Petterson, trafikplanerare på Värmlandstrafik.

Plats på bussen bokas kostnadsfritt på nätet med hjälp av bank-id, där den som bokar kan välja mellan en rad olika stopp längs med vägen.

Taggat som: , ,

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.

© 2025 Bussmagasinet
rss Artiklar(RSS) rss Kommentarer (RSS)