Över 1000 bussturer ställdes in på Österlen och i södra Skåne under januari. Det gjorde att operatören Bergkvarabuss för månaden tvingades betala vite på 1,2 miljoner kronor till Skånetrafiken, rapporterar Sveriges Radio P4 Kristianstad.
Simon Sandberg, kommunikationschef vid Bergkvarabuss, säger till P4 Kristianstad att främst två orsaker ligger bakom de stora störningarna i trafiken: flera snöoävder samt brist på bussförare.
– För att kunna garantera säkerheten fick vi ställa in en del trafik. Annan trafik tvingades vi köra med reducerad hastighet, säger han.
– Det är ingen hemlighet att vi har haft ett tufft bemanningsläge i och kring vår verksamhet på Österlen. Där har vi fortsatt ett stort rekryteringsbehov.
Under februari minskade dock antalet inställda turer drastiskt, främst på grund av bättre väder uppger SR Kristianstad.
Lämna ett svar