Sveriges bästa magasin om kollektivtrafik och bussbranschen

Största Sverigeordern för Iveco Bus

Wetlandia, som representerar Iveco Bus i Sverige, har fått sin största order hittills på Ivecobussar. Foto: Wetlandia.

Iveco Bus har genom sin svenska återförsäljare Wetlandia vunnit sin största order hittills i Sverige på fullstora bussar. Det är två företag inom Bivab som har beställt sammanlagt 40 Iveco Crossway LE klass II-bussar med lågentré för trafik som företagen kör på uppdrag av Västtrafik, uppger Adam Djupfeldt, försäljningschef vid Wetlandia.

Vårgårdabuss har beställt 22 bussar för landsbygdstrafiken kring Alingsås och Uddevalla Omnibus har beställt 18 bussar till sin landsbygdstrafik kring Uddevalla.

Leveranserna inleds i februari nästa år och samtliga bussar ska vara levererade till sommaren 2025 då de båda företagen har trafikstart på sina nya avtal med Västtrafik.

Bussarna ska drivas med RME, rapsmetylester, en fossilfri biodiesel som tillverkas med rapsolja som bas.

– Vi har just fått motorerna certifierade för RME, men fördelen är att de också är kompatibla med diesel och HVO. Det enda som krävs är att man byter filter, säger Adam Djupfeldt.

Tillverkningen av bussarna sker vid Europas största bussfabrik, Iveco Bus´ fabrik i Vysoké Mýto öster om Prag i Tjeckien. Fabriken har en kapacitet om 22 bussar om dagen.

För Wetlandia och Iveco Bus är ordern från de två västsvenska bussföretagen den största hittills och överträffar order de senaste åren på 34 bussar till Ellös Buss och 39 till Gotlandsbuss.

Iveco Bus har till för några år sedan haft en tämligen diskret närvaro på den svenska marknaden. Tidigare hade norska Vest Ivecorepresentationen, men Vest gick i konkurs 2016.

Taggat som: , , , , ,

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.

© 2025 Bussmagasinet
rss Artiklar(RSS) rss Kommentarer (RSS)