Sveriges bästa magasin om kollektivtrafik och bussbranschen

Stort expressbussamarbete på andra sidan Östersjön

Finska OnniBus och etniska Lux Express inleder ett samarbete där de båda företagen knyter samman sina linjenät. Foto: OnniBus.

Två av de ledande expressbussföretagen på andra sidan Östersjön inleder nu ett samarbete. Det är finska OnniBus och estniska Lux Express som i samarbete med Tallink Silja knyter samman Tallinn, Riga, Vilnius, Kaunas och Warszawa med OnniBus rikstäckande finska linjenät som stäcker sig från Helsingfors i söder till Ivalo i finska Lappland. De båda expressbussföretagen erbjuder sina kunder genomgående biljetter för hela resan.

Det sammanbundna linjenätet norr och söder om Finska viken. Karta: OnniBus.

– Vårt mål är att skapa ett nytt alternativ för våra kunder. Vi vill tacka fåra partners som gör det nya konceptet möjligt, säger Joona Hurmerinta, vd för Onnibus.

Till sommaren etablerar OnniBus också flera nya linjer i Finland. Företaget lanserar också ett nytt lojalitetsprogram, OnniEtu. Programmet är enkelt: köp tio resor, få den elfte gratis. Man kommer också att utöka sitt erbjudande om 1-eurobiljetter (res = 1 euro, bokningsavgift = 1 euro). Erbjudandet kommer att finnas på hela linjenätet.

Under sommaren kommer OnniBus också att ta emot åtta nya Volvo dubbeldäckare vilket innebär att företagets flotta av bussmodellen kommer att uppgå till tio.

OnniBus ingår i den finska persontrafikjätten Koiviston Auto.

Samtidigt som OnniBus och Lux Express etablerar det nya samarbetet gör Lux Express också en storsatsning på sin egen expressbusstrafik, både i Estland och i Lettland. Bussmagasinet återkommer till detta i en kommande artikel.

Taggat som: , , , ,

Categorised in: Internationellt, Nyheter

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.

© 2025 Bussmagasinet
rss Artiklar(RSS) rss Kommentarer (RSS)