Sveriges bästa magasin om kollektivtrafik och bussbranschen

Ägarskifte i Arriva klart

En av Arrivas bussar i Kladno utanför Prag. Tjeckien är en av elva länder där Arriva bedriver persontrafik. Foto: Ulo Maasing.

Nu är ägarskiftet i den internationella persontrafikjätten Arriva klart. I veckan fullbordades det USA-baserade investmentbolaget I Squared Capitals förvärv av Arriva. Säljare är de tyska statsjärnvägarna, Deutsche Bahn (DB). Arriva är idag verksamt i elva länder och har cirka 34 400 medarbetare.

Det var i oktober förra året som det blev känt att I Squared Capital avsåg att förvärva Arriva från Deutsche Bahn.

Arriva har tidigare sålt sin verksamhet i flera länder. 2022 förvärvade således de finska statsbanorna VR Arrivas svenska bolag. Arriva bedriver idag persontrafik i Tjeckien, Kroatien, Ungern, Italien, Nedereländerna, Polen, Slovakien, Slovenien, Spanien och Storbritannien.

Investmentbolaget I Squared Capital är inriktat på investeringar i infrastruktur och äger idag 82 företag i 71 länder och mned mer än 66 000 medarbetare, Företaget har sitt huvudkontor i Miami, Florida och har kontor i London, München, New Delhi, Sao Paulo, Singapore, Sydney och Taipei.

Taggat som: ,

Categorised in: Internationellt, Nyheter

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.

© 2025 Bussmagasinet
rss Artiklar(RSS) rss Kommentarer (RSS)