Sveriges bästa magasin om kollektivtrafik och bussbranschen

Ebusco lever vidare

Den krisande elbusstillverkaren Ebusco har fått ett andrum. Foto: Ulo Maasing.

Den krisande holländska elbusstillverkaren lever vidare. Torsdagens extra bolagsstämma i företaget godkände samtliga förslag från styrelsen, bland dem en konsolidering av aktiekapitalet och en företrädesemission på 36 miljoner euro. Tidigare under torsdagen öppnades Ebuscos bankkonton sedan bussföretaget Qbuzz och Ebusco kommit överens om detta. Qbuzz hade tidigare blockerat ett av Ebuscos bankkonton för att säkra viten för leveransförseningar.

Konsolideringen av aktierna innebär att fem av dagens aktier blir en ny aktie. Syftet med konsolideringen är enligt Ebusco att öka marknadsvärdet per aktie och att möjliggöra företrädesemissionen.

Ebuscos styrelse fick också ett godkännande för planerna att genomföra en företrädesemission av aktier på upp till 36 miljoner euro (knappt 411 miljoner SEK). Syftet är att dra in friska pengar till den krisande busstillverkaren.

Till ny ordinarie vd för Ebusco utsågs Christian Schreyer som varit tillförordnad vd sedan 2 september.

Besluten på den extra bolagsstämman ger Ebusco ett andrum, men faran är ännu långt ifrån över för busstillverkaren. Det återstår bland annat att se hur företrdesemissionen går för det svårt skuldtyngda företaget som har skulder på 375 miljoner kronor.

Taggat som: ,

Categorised in: Internationellt, Nyheter

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.

© 2025 Bussmagasinet
rss Artiklar(RSS) rss Kommentarer (RSS)