Sveriges bästa magasin om kollektivtrafik och bussbranschen

Stor Volvoorder till Nederländerna

Transdev i Nederländerna har beställt 46 elbussar från Volvo med kaross från egyptiska MCV. Arkivbild: Volvo Bussar.

Volvo Bussar har fått sin hittills största order utanför Storbritannien på elbussar med kaross från egyptiska MCV. Beställare är den stora internationella bussoperatören Transdev som har beställt 46 bussar till sin trafik i Utrecht i Nederländerna.

Bussarna ska sättas i trafik i december nästa år. Chassierna tillverkas hos Volvo i Borås medan MCV svarar för karosserna.

Avtalet med Transdev innebär också att Volvo Bussar under tio år garanterar elförsörjningen för laddning av bussarna.

– För trafik med elbussar måste man ta hänsyn till flera olika parametrar som påverkar energiförbrukningen. Vi säkerställer att Transdev får den energi som behövs för att driva verksamheten, kommenterar Bas Dubois, vd för Volvo Buses Benelux.

Taggat som: , , ,

Categorised in: Internationellt, Nyheter

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.

© 2025 Bussmagasinet
rss Artiklar(RSS) rss Kommentarer (RSS)