Nobina har vunnit en upphandling av flera trafikavtal för tågersättning i Helsingforsregionen i Finland. Genom sex nya avtal med HSL/HRT får Nobina i uppdrag att driva huvuddelen av ersättningstrafiken för pendeltågstrafiken mellan Esbo och Helsingfors som kommer att beröras av stora spårarbeten under det kommande året.
Det första avtalet startar under våren 2025, följt av tre avtal med trafikstart under sommaren och därefter ytterligare två trafikstarter under hösten samma år. Varje kontrakt löper under en månads tid, medan spårarbete pågår.
– Det är mycket glädjande att HSL ger oss förtroende att driva tågersättning för flertalet viktiga linjer mellan Helsingfors och närområden. Kontraktet stärker vår position inom ersättningstrafik och är ett viktigt steg för oss att kunna fortsätta utveckla snabba och hållbara lösningar som sätter resenärens behov i fokus, säger Topi Simola, vd Nobina Finland.
Helsingforsregionens trafik, HRT, svarar för kollektivtrafiken i Helsingfors, Esbo, Vanda, Grankulla, Kervo, Sibbo, Tusby, Kyrkslätt och Sjundeå.
Lämna ett svar