
World of Volvo tillhör de attraktioner i Göteborg som vill ha fler danska besökare. Foto: Ulo Maasing.
Flera tunga aktörer gör nu gemensam sak för att locka fler danska besökare till Göteborg. På den danska resmässan Ferie for Alle i Herning senare i veckan finns Stena Line, World of Volvo, Liseberg och Universeum på plats för att marknadsföra Göteborg till danska resenärer.
På mässan kommer Stena Line att presentera sina senaste initiativ för att locka fler danska resenärer. Samarbetet med World of Volvo, Liseberg och Universum är en del av en större satsning där transport, upplevelser och marknadsföring går hand i hand för att stärka Göteborgs position på den danska marknaden.
Ferie for Alle är Skandinaviens största resemässa.
– Vi vill visa danskarna varför Göteborg är det självklara valet för deras nästa resa och hur enkelt det är att ta sig hit med Stena Line,” säger Ulf Staff, Travel Commercial Manager för Danmarksregionen på Stena Line.



Artiklar(RSS)
Lämna ett svar