Efter att förra veckan ha tilldelats regionbusstrafiken mellan Malmö och Lund har Nobina Sverige nu vunnit ytterligare en av Skånetrafikens upphandlingar. Det är stads- och regiontrafiken i Eslöv samt expressbusstrafiken Hörby med trafikstart i december nästa år.
Det nya avtalet löper på åtta år med möjlighet till förlängning i ytterligare två år. Avtalet beräknas kosta Skånetrafiken 138 miljoner kronor för år 2027. Avtalet omfattar 32 bussar.
– Det nya avtalet kommer att ge ännu bättre resmöjligheter till våra kunder i området från december 2026 med möjlighet till ytterligare utveckling av trafiken, säger Saman Tondnevis, chef för affärsområde buss vid Skånetrafiken.
Idag körs trafiken av Transdev. Sammanlagt tre företag lämnade anbud.
Nytt för den här upphandlingen är att de två nuvarande avtalen slås samman till ett gemensamt för Eslövs och Hörby kommuner. Det innebär att såväl stadstrafiken och regiontrafiken i Eslöv som regiontrafiken i Hörby samordnas i samma avtal och utförs av samma trafikföretag.
Bland de miljökrav Skånetrafiken ställer gäller bland annat för nyinköpta fordon när det gäller intyg för särskilt farliga kemikalier i tillverkningen, miljövarudeklaration, miljöprestanda och hållbarhetskrav när det gäller batteritillverkning. Utöver detta ställs högre krav på punktlighet, kundnöjdhet och levererad kvalitet.
– Genom att nu få förtroendet att även ansvara för trafiken i Eslöv, Hörby och för SkåneExpressen fördjupar vi vår goda samverkan med Skånetrafiken. Genom partnerskap och samverkan med kommunerna vill vi ta resandet till nästa nivå och skapa ännu bättre upplevelser för resenärerna i området. säger Martin Pagrotsky, vd för Nobina Sverige.
Vissa av de busslinjer som upphandlingen gäller får utökad trafik, bland annat SkåneExpressen 1 och SkåneExpressen 2. Stadsbussarna i Eslöv körs med oförändrad trafik.
Lämna ett svar