
Volvos nordamerikanska dotterbolag Prevost har inlett en storleverans av bussar till staden New York. Bild: Prevost.
Volvo Bussars nordamerikanska dotterbolag Prevost har nu levererat sin allra första buss till kollektivtrafikmyndigheten i News York City, Metropolitan Transportation Authority (MTA). Leveransen markerar inledning till det största avtalet i Prevosts historia.
Avtalet mellan Prevost och MTA undertecknades i december 2023 och omfattar totalt 381 bussar. Av dessa är 250 en fast beställning som ska levereras under 2025 och 2026.
– Det här är ett historiskt ögonblick. Den första bussen i denna stora order har lämnat fabriken i Sainte-Claire i Kanada, säger François Tremblay, vd för Prevost och Volvokoncernen i Kanada.
– Leveransen är inte bara viktig för New Yorks resenärer, utan också för vår region i Québec, där arbetstillfällen skapas och industrin stärks.
– Det här är inte bara ett genombrott för Prevost, utan också en strategiskt viktig framgång för Volvo Bussar i Nordamerika, säger Anna Westerberg, vd för Volvo Bussar



Artiklar(RSS)
Lämna ett svar