
Patrik Jönsson (SD) och Zara Leghissa (S) är initiativtagare till Riksdagens kollektivtrafiknätverk. Foto: Ulo Maasing.
Mer samarbete mellan skattefinansierad och kommersiell kollektivtrafik och en bättre infrastruktur för busstrafiken. Det var två önskemål som företrädare för bussbranschen förde fram på ett seminarium i Almedalen med Riksdagens kollektivtrafik-nätverk.

I nätverket ingår bland andra Natalee Ågren, vd Svenska Taxiförbundet, Anna Grönlund, branschchef, Sveriges Bussföretag samt Pierre Sandberg, förbundsdirektör, Tågföretagen. Foto: Ulo Maasing.
Nätverket bildades för ett drygt år sedan som en tvärpolitisk plattform som ett mer informellt forum där representanter för kollektivtrafikbranschen och rikspolitiker kan mötas och diskutera frågor som gäller kollektivtrafiken. Syftet med nätverket är att förmedla kunskaper och förståelse för kollektivtrafiken och dess utmaningar och möjligheter bland rikspolitiker, regionala kollektivtrafik-myndigheter, branschen och andra berörda.
Initiativtagare till nätverket är riksdagsledamöterna Patrik Jönsson (SD) och Zara Leghissa (S). De fanns också på plats på ett seminarium i Almedalen på onsdagen, arrangerat av Svensk Kollektivtrafik. På seminariet ställdes frågan om kollektivtrafiken är en ickefråga för nationella beslutsfattare. Mycket av ansvaret för kollektivtrafiken ligger ju på regioner och kommuner.
Sedan starten i maj förra året har nätverket träffats fler gånger, besökt olika regioner och gjort studiebesök och haft diskussioner. Man har sett på kollektivtrafiken i Skellefteå, Uppsala och Västra Götaland och bland annat fått se Gamla Uppsalabuss´ bårbuss, en linjebuss som snabbt kan ställas om och transportera tretton bårar.
– Vi ska vara medvetna om att kollektivtrafiken i stort fungerar bra. Nu är det nästan ingen som talar om pandemin. Men vi ser också ett annat resebeteende med distansarbete som påverkar trafiken. Det gäller inte minst i Stockholmsområdet, konstaterade Svensk Kollektivtrafiks vd Johan Wadman.
På plats fanns också Sveriges Bussföretag, Tågföretagen och Svenska Taxiförbundet.

Zakaria Amna-Aissa, direktör kommersiell trafik på Vy Buss och Sveriges Bussföretags Anna Grönlund efterlyste mer samverkan mellan skattefinansierad och kommersiell kollektivtrafik. Foto: Ulo Maasing.
– I de forum som finns saknar vi den kommersiella busstrafiken och dess förutsättningar och möjligheter, sa Anna Grönlund, branschchef vid Sveriges Bussföretag.
– Men det brister också när det gäller infrastrukturen. Kopplingen mellan kollektivtrafik och infrastrukturfrågor måste bli tydligare. Infrastrukturen behöver förbättras så att busstrafiken får bättre kapacitet, utrymme och framkomlighet. Idag finns inte någon självklar koppling mellan det kommunala planmonopolet och kollektivtrafiken på regional nivå. Den kopplingen saknas i kollektivtrafiklagen.
– Något som finns i kollektivtrafiklagen men som inte nyttjas som den skull kunna användas är den kommersiella busstrafiken. Den kan användas för att ge våra resenärer ett större utbud utan att det behöver kosta regionerna mer.
Zakaria Abna-Aissa, direktör kommersiell trafik på Vy Buss, instämde.
– Jag har under flera år inte förstått varför vi inte får till ett bättre samarbete mellan den kommersiella trafiken och den skattefinansierade. Men det finns bra exempel. För ungefär tjugo år sedan startade vi vår flygbusslinje mellan Göteborg och Landvetter där Västtrafiks månadskort gäller. Nu har vi startat en ny linje mellan Landvetter och Lindholmen, sa Zakaria Abna-Aissa.
– Vi har också ett bra samarbete med Värmlandstrafik. Vi har expressbussar mellan Stockholm och Oslo som Värmlandstrafik kan dra nytta av mellan Örebro och Karlstad. Istället för att köra egna bussar kan Värmlandstrafik låta sina resenärer resa med våra. Det är ett win-win för båda parter.
Zakaria Abna-Aissa efterlyste en öppnare inställning från de regionala kollektivtrafikmyndigheterna så att den kommersiella trafiken kommer in i ders reseplanerare, plattformar för biljettförsäljning med mera.
– Menar vi allvar med att fler ska ställa bilen måste vi utveckla samarbetet mellan den skattefinansierade och den kommersiella kollektivtrafiken.



Artiklar(RSS)
Lämna ett svar