Sveriges bästa magasin om kollektivtrafik och bussbranschen

Uppland vill minska mångmiljontapp

UL i Uppland vill minska fuskåkningen genom att varna för skärpta kontroller på vissa linjer. Arkivbild: Ulo Maasing.

Biljettfusket i UL-trafiken, den regional kollektivtrafiken i Region Uppsala, kostar varje år tiotals miljoner kronor. Det är pengar som skulle kunnat användas till att utveckla kollektivtrafiken mer anser UL, Upplands Lokaltrafik. Som ett sätt att minska fusket tar nu UL till ett annorlunda grepp – man varnar för att skärpta biljettkontroller kommer att ske på vissa linjer, och man talar om för resenärerna vilka linjer som det gäller.

UL har idag cirka 150 000 påstigande om dagen på sina fordon. Om två procent av dessa, 3 000 personer, inte betalar för sin resa förlorar UL 117 000 kronor om dagen om man räknar med att de som fuskar egentligen borde ha köpt en enkelbiljett för vuxna. En sådan biljett kostar 39 kronor.

På en månad förlorar då UL drygt 3,5 miljoner i intäkter och under ett år drygt 42,7 miljoner.

Skärpta kontroller och varningar i bussarna om vilka linjer som har extra skärpta biljettkontroller ska få fuskåkarna att ändra tankesätt, hoppas UL.

– Man kanske tänker att ojdå, nu är det nog dags att jag betalar. Om man får in den rutinen tror vi att man betalar också i fortsättningen, säger Daniel Jäderland, chef för trafikavdelningen på Upplands Lokaltrafik (UL) till SR P4 Uppland.

Men varningarna för extra kontroller på vissa linjer innebär inte att fuskåkarna kan slappna av på de andra linjerna, säger Daniel Jäderland.

– Kontrollanter kan dyka upp var som helst i UL-trafiken.

Taggat som: , , , ,

1 kommentar »

  1. Tågvärdarna kan/får inte sälja några biljetter (ens med tilläggsavgift) bord på Mälartåg, f.d. Upptåget. När tåget är välbelagt, kan bijettkontrollen knappt genomföras. De som reser Storvreta – Uppsala eller Furuvik – Gävle (Inte minst vid evenemang i Furuviksparken) behöver knappast köpa någon biljett – risken för biljettkontroll är mikroskopisk!
    Pengar för UL att tjäna?

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

© 2026 Bussmagasinet
rss Artiklar(RSS) rss Kommentarer (RSS)