
För få fordon och bristande effektivitet utgör hot mot den dynamiska busstrafiken i Mark i Västergötland. Foto: Eddie Löthman.
På allt fler håll i landet körs dynamisk, efterfrågestyrd kollektivtrafik. I exempelvis Värmland har trafiken med den så kallade X-linjen blivit mycket framgångsrik. Men inom Västtrafik är framtiden för en av satsningarna på eftrerfrågestyrd minibusstrafik oviss. Bristande effektivitet och för få fordon hotar trafiken.
I november 2023 startade ett pilotprojekt med efterfrågestyrd, dynamisk, busstrafik i bland annat Marks kommun i Västergötland. Projektet var tänkt att pågå i sju månader, men har sedan dess förlängts. Och trafiken är populär bland både och förare. Men framtiden är oviss.
Projektet pågår till våren 2026 och utvärderas just nu av Västtrafik.
– Det fungerar okej. Det finns fördelar med att fortsätta, men också komplikationer, säger Per Nyrenius, utvecklingschef hos Västtrafik, till Borås Tidning.
En av de komplikationer han lyfter fram är att det finns alltför få tillgängliga fordon. Det gör att alla som vill boka en resa inte får någon buss. I högtrafik rullar idag fyra bussar i den efterfrågestyrda trafiken i Mark.
Den största utmaningen när det gäller framtiden för den dynamiska busstrafiken är enligt Per Nyrenius kostnad och effektivitet.
– Skulle vi ta in fler bussar skulle det bli ännu sämre effektivitet. Som det ser ut nu skulle trafiken helt enkelt bli för dyr. Men vi är fortfarande mitt i det här projektet så detta är ingen slutlig dom. Tills vidare är alla vägar möjliga eftersom det finns så många aspekter i det här, säger Per Nyrelius till Borås Tidning.





Artiklar(RSS)
Lämna ett svar