Sveriges bästa magasin om kollektivtrafik och bussbranschen

Bättre än väntat i Östergötland

Östgötatrafiken gjorde i fjol ett resultat som är 42,3 miljoner bättre än budget. Foto: Ulo Maasing.

Östgötatrafiken, som svarar för kollektivtrafiken i Region Östergötland, gjorde ett bättre resultat än man hade budgeterat för 2025. Främst är det retroaktiv ersättning för skattebefriad biogas som har bidragit till det positiva resultatet. Det framgår av Region Östergötlands preliminära bokslutsrapport för 2025.

Resultatet för Östgötatrafiken blev ett överskott på 42,3 miljoner kronor,. Det är 27,3 miljoner kronor bättre än det överskott på femton miljoner som Östgötatrafiken hade budgeterat för. Överskottet beror främst på att Östgötatrafiken fick 27,8 miljoner kronor i  retroaktiv ersättning för skattebefriad biogas.

Annat som bidrog till överskottet är högre kvalitetsavdrag för Östgötapendeln, högre ränteintäkter och lägre kostnader för verksamheten.

Biljettintäkterna fortsatte att öka, trots att resandet backade under fjolåret.

Region Östergötland redovisar som helhet ett överskott på 855 miljoner kronor. Budgeterat var ett nollresultat.

Taggat som: ,

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

© 2026 Bussmagasinet
rss Artiklar(RSS) rss Kommentarer (RSS)