
Volvo Bussar har levererat 22 elbussar till New South Wales i Australien. Foto: Volvo Buses Australia.
Vi ger er ett axplock elbussnyheter från andra länder, främst i Europa men ibland även med utblick till andra delar av världen. Den här gången: Elbussar från Volvo på andra sidan klotet; Nya trådbussar rullar in i Tallinn; Halv miljard till skotska elbussar.
Australien: Volvo Bussar har levererat 22 Volvo BZL elbussar med kaross från australiensiska Volgren till delstaten New South Wales i Australien. 18 av bussarna ska trafikera fem linjer från de västra delarna av Sydney till den nya, internationella flygplatsen Western Sydney International Airport. Flygplatsen är den andra internationella som betjänar delstatens huvudstad.
De övriga fyra är redan i trafik på zndra linjer i regionen.
Leveransen av Volvobussarna ingår i delstatens satsning på emissionsfria bussar med målet att omkring 1 700 bussar i staden ska vara eldrivna 2028. Till år 2047 ska delstaten ha elektrifierat hela sin bussflotta.
Andra tillverkare som ska leverera bussar till New South Wales är Yutong – VDI, Foton och Custom Denning.

De första nya trådbussarna har levererats till Tallinn. Foto: Ellen Rudi, Tallinna Strateegiakeskus.
Estland: De tre första trådbussarna i en order om 40 bussar från tjeckiska Škoda har nu levererats till Estlands huvudstad Tallinn. Bussarna ska sättas i trafik den 1 juli.
Det är det kommunägda trafikföretaget Aktsiaselts Tallinna Linnatransport som har beställt de 40 trådbussarna från Škoda Group med en option på ytterligare 30 bussar.
Tallinn började hösten 2024 att ta sina befintliga trådbussar ur trafik eftersom både bussar och infrastruktur var så gamla och nerslitna att de inte längre var värda att reparera. Men det var då också klart att staden skulle beställa nya trådbussar, och det är alltså de första av dessa som nu har levererats.
Den ursprungliga ordern på 40 trådbussar omfattar 18 tvåaxliga 12-metersbussar samt 22 treaxliga ledbussar på 18 meter. Bussarna kan också köra upp till 25 kilometer med batteridrift på sträckor där det saknas luftledning.

Den skotska regeringen har delat ut ett tredje stödpaket till företag som vill elektrifiera sina bussflotta. Expressbussföretaget Ember fick stöd till 100 nya elbussar. Foto: Ember.
Skottland: Skottland, befolkningsmässigt är ungefär hälften så stort som Sverige, fortsätter att satsa stort på elbussar.
I en tredje stödrunda till bussföretag har den skotska regeringen nu delat ut 45 miljoner pund, cirka 570 miljoner kronor. Investeringsstödet går till flera bussföretag som ska köpa sammanlagt 334 elbussar med tillhörande laddinfrastruktur.
Av de 334 bussarna i den här stödomgången är inte mindre än 107 bussar avsedda för längre expressbusslinjer. Bland annat får expressbussföretaget Ember stöd till 100 nya, eldrivna expressbussar från Yutong. Företaget är det första expressbussföretaget i Storbritannien med uteslutande elbussar i sin flotta.
De övriga 227 bussarna i stödomgången är stads- och regionbussar. När det gäller de senare utgår stöd till femton bussar som konverteras från diesel- till eldrift.
Totalkostnaden för elektrifieringen uppgår i den här omgången till 163 miljoner pund (2,1 miljarder kronor). Av det står den skotska regeringen alltså för 45 miljoner pund. Sedan 2020 har den skotska regeringen satsat 154 miljoner pund (1,9 miljarder kronor) som stöd till cirka 800 elbussar med tillhörande laddinfrastruktur.




Artiklar(RSS)
Lämna ett svar