Sveriges bästa magasin om kollektivtrafik och bussbranschen

Stark ökning av elbussarna – 96 procent av busstrafiken fossilfri

Antalet elbussar i svensk kollektivtrafik ökar kraftigt. Foto: Ulo Maasing.

Antalet elbussar i trafik i Sverige ökar kraftigt – och nästan alla bussar som inte körs på el är ändå fossilfria. Det visar färsk statistik från branschor-ganisationen Svensk Kollektivtrafik.

Mer än var femte buss i kollektivtrafiken, 21 procent, är elbussar. Fler än 2200 elbussar kör i kollektivtrafiken i Sverige, vilket är en ökning med 900 bussar på ett år.

Av all kollektivtrafik med buss körs 96 procent på el eller förnybara drivmedel, en ökning med en procentenhet sedan 2024. När det gäller pendeltåg och regionaltåg körs trafiken nästan uteslutande på el medan spårvägar och tunnelbana är helt eldrivna.

– Varje person som kliver ur bilen och på bussen eller tåget bidrar till att minska utsläppen. För att minska transportsektorns klimatutsläpp gäller det att öka kollektivtrafikens marknadsandel, kommenterar Johan Wadman, vd för Svensk Kollektivtrafik.

Enligt Sveriges klimatmål för transportsektorn ska transportsektorns utsläpp minska med 70 procent till 2030 jämfört med 2010. Svensk Kollektivtrafik har tagit fram ett 40-punktsprogram för minskade utsläpp av växthusgaser med konkreta politiska förslag till riksdag, regering och kommuner.

– Det är särskilt viktigt att ta bort förmånsskatten på månadskort och årskort i kollektivtrafiken, ersätta reseavdraget med färdmedelsneutral skattereduktion för arbetsresor och satsa på kollektivtrafikkörfält och signalprioritering i våra tätorter, säger Johan Wadman.

Taggat som: , ,

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

© 2026 Bussmagasinet
rss Artiklar(RSS) rss Kommentarer (RSS)