
Kristoffer Tamsons, tidigare bl a trafikregionråd i Region Stockholm och ordförande för Svensk Kollektivtrafik, är nu vd för Byggföretagen. Foto: Byggföretagen.
Kristoffer Tamsons, tidigare bland annat trafikregionråd (M) i Region Stockholm, samt ordförande i Svensk Kollektivtrafik, tillträdde på måndagen posten som vd för bransch- och arbetsgivarorganisationen Byggföretagen. Därmed har Tamsons också lämnat sina uppdrag i partipolitiken.
– Bygg- och anläggningsbranschen är helt avgörande för Sveriges utveckling och det är inspirerande att få bidra till dess framtid. Vi behöver få fart på tillväxten. Det kräver konkurrenskraftiga avtalsvillkor, snabbare tillståndsprocesser och en politik som får fler företagare att våga investera, säger Kristoffer Tamsons.
Enligt Byggföretagen har nästa regering, oavsett sammansättning, goda möjligheter att få en flygande start.
– Det finns flera väl förberedda reformer som kan minska regelbördor och byggkostnader. Dessa kan levereras redan i början av nästa mandatperiod – och Byggföretagen kommer bistå med branschens inspel, säger Kristoffer Tamsons.



Artiklar(RSS)
Lämna ett svar