Sveriges bästa magasin om kollektivtrafik och bussbranschen

Från dörr till dörr på landsbygden i Varberg

Projektet med anropsstyrd landsbygdstrafik i Varberg ingår i EU-projektet Move.

Från den 27 april och fyra veckor framåt kommer boende på landsbygden i Varbergs kommun att kunna prova på att resa från dörr till dörr med kollektivtrafiken – utan att det kostar något. Satsningen är ett test i ett EU-projekt, Move, och ett samarbete mellan Varbergs kommun, bussoperatören Nobina och Hallandstrafiken.

Trafiken kommer att köras i tre landsbygdsområden i Varberg: Dagsås, Sibbarp och Tvååker och köras vardagar klockan 7 – 21 och helgdagar klockan 10 – 20. Att resa med den efterfrågestyrda trafiken kostar inget, men om resenären vill byta till Hallandstrafikens ordinarie trafik krävs giltig biljett.

Testet med en anropsstyrd buss genomförs inom ramen för ett EU-projekt, MOVE, där Varbergs kommun med stöd från Hallandstrafiken och Region Halland och i samarbete med Nobina testar hur man kan öka tillgängligheten och de hållbara resorna på landsbygden i kommunen.

Det är första gången i Halland som efterfrågestyrd busstrafik testas och första gången i Sverige som efterfrågestyrd busstrafik testas i renodlad landsbygdstrafik.

Taggat som: , , , ,

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

© 2026 Bussmagasinet
rss Artiklar(RSS) rss Kommentarer (RSS)