Sveriges bästa magasin om kollektivtrafik och bussbranschen

Bussen räddare på Tjustbanan

Ersätts med buss var femte gång. Foto: Ulo Maasing.

Ersätts med buss var femte gång. Foto: Ulo Maasing.

Hittills i år har nästan vart femte tåg på Tjustbanan mellan Linköping och Västervik ställts in liksom vart tionde tåg till Kalmar. Det rapporterar Sveriges Radio P4 Östergötland som konstaterar att hittills i år har omkring 300 av 1600 avgångar på Tjustbanan ersatts med buss eller inte alls.

Från förra året fram till slutet av april i år ställdes enligt SR Östergötland 1 900 av närmare 15 000 tågavgångar in på de båda sträckorna och de flesta ersattes med buss.

När tågen inte räcker till väljer Kalmar Länstrafik, KLT, i första hand att ersätta trafiken på Tjustbanan med buss eftersom det går lika fort att resa med buss som med tåg. De tåg som är i trafik används på den dubbelt så långa sträckan mellan Linköping och Kalmar.

Sammanlagt finns elva tågsätt för trafiken på de båda banorna. Minst sex behövs för att hålla trafiken igång, men i bästa fall rullar fem till sex tågsätt på de båda banorna. Övriga står på verkstad.

Taggat som: , , , , , ,

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.

© 2025 Bussmagasinet
rss Artiklar(RSS) rss Kommentarer (RSS)