
Närmare fyra av tio Stockholmare skulle resa mer med kollektivtrafiken om biljettpriserna var lägre enligt en undersökning som Sveriges Radio låtit göra. Foto: Ulo Maasing.
Nästan fyra av tio Stockholmare skulle resa mer med kollektivtrafiken om biljetterna var billigare. Detta enligt en opinionsundersökning som analys- och undersökningsföretaget Novus har gjort på uppdrag av Sveriges Radio.
På frågan om vad som skulle få de de intervjuade i undersökningen att färdas mer miljövänligt i sin vardag för att få ner koldioxidutsläppen svarade 37 procent att priserna i kollektivtrafiken har en avgörande betydelse.
Tätare avgångar, mindre trängsel och snabbare resor skulle enligt undersökningen också vara betydelsefullt.
Nästan en fjärdedel hävdar att de redan idag reser så miljövänligt som det är möjligt.
Lämna ett svar