Regeringen beslutade på måndagseftermiddagen att slopa inreserestriktionerna till Sverige för medborgare från Norden, EU och EES-länderna. Restriktionerna avskaffas samtidigt som övriga pandemirestriktioner tas bort, alltså onsdag den 9 februari. Inte minst för turistnäringen är beslutet välkommet.
Beslutet att helt slopa inreserestriktionerna bygger enligt regeringen på att Folkhälsomyndigheten bedömer att de inte längre behövs.
Hittills har det krävts intyg om antingen negativt test, vaccinering eller genomgången infektion.
Resande från länder utanför EU och EES påverkas inte av beslutet. För dem gäller fortsatt inreseförbud till och med den 31 mars, i enlighet med EU:s rekommendationer för inresor från tredje land.
De slopade inreserestriktionerna innebär en stor lättnad för många resenärer, inte minst för de som bor och arbetar i de nordiska gränsregionerna. Dagens beslut innebär också en minskad belastning för Polismyndigheten, som inte längre behöver avsätta personal för att kontrollera covidbevis vid gränsen, skriver regeringen i ett pressmeddelande.
Lämna ett svar