
Finnlines storsatsar på passagerartrafik mellan Kapellskär och Nådendal och sätter nästa år in den första av två nya hybridfärjor på rutten. Bild: Finnlines.
Färjerederiet Finnlines gör en storsatsning på sin linje Nådendal – Långnäs – Kapellskär. Höstan 2023 kommer den första av två helt nya passagerar- och fraktfärjor att sättas i trafik på rutten som en del i en satsning på nya fartyg för närmare 5,5 miljarder kronor från rederiet. De två nya fartygen i Finnlines Superstarklass, Finnsirius och Finncanopus, kommer att öka kapaciteten på rutten avsevärt. De innebär också att Finnlines trappar upp konkurrensen om persontrafiken mellan de båda länderna.
Farygen kan ta 1 100 passagerare vardera, ungefär dubbelt så många som de fartyg som Finnlines idag använder på rutten. Fraktkapaciteten ökar från dagens drygt 4 000 lastmeter till 5 200 meter.
De båda nya fartygen till rutten Kapellskär – Nådendal byggs just nu i Kina och kommer enligt rederiet att ha högklassiga restauranger, sauna, spa, affärs- och konferensutrymmen med mera.
Finnlines ägs av den italienska Grimaldigruppen och trafikerar tre linjer i Östersjön: Malmö – Travemünde, Kapellskär – Långnäs – Nådendal samt Helsingfors – Travemünde.
Lämna ett svar