Sveriges bästa magasin om kollektivtrafik och bussbranschen

Finnlines storsatsar mellan Sverige och Finland

Finnlines storsatsar på passagerartrafik mellan Kapellskär och Nådendal och sätter nästa år in den första av två nya hybridfärjor på rutten. Bild: Finnlines.

Färjerederiet Finnlines gör en storsatsning på sin linje Nådendal – Långnäs – Kapellskär. Höstan 2023 kommer den första av två helt nya passagerar- och fraktfärjor att sättas i trafik på rutten som en del i en satsning på nya fartyg för närmare 5,5 miljarder kronor från rederiet. De två nya fartygen i Finnlines Superstarklass, Finnsirius och Finncanopus, kommer att öka kapaciteten på rutten avsevärt. De innebär också att Finnlines trappar upp konkurrensen om persontrafiken mellan de båda länderna.

Farygen kan ta 1 100 passagerare vardera, ungefär dubbelt så många som de fartyg som Finnlines idag använder på rutten. Fraktkapaciteten ökar från dagens drygt 4 000 lastmeter till 5 200 meter.

De båda nya fartygen till rutten Kapellskär – Nådendal byggs just nu i Kina och kommer enligt rederiet att ha högklassiga restauranger, sauna, spa, affärs- och konferensutrymmen med mera.

Finnlines ägs av den italienska Grimaldigruppen och trafikerar tre linjer i Östersjön: Malmö – Travemünde, Kapellskär – Långnäs – Nådendal samt Helsingfors – Travemünde.

Taggat som: , , , , , ,

Categorised in: Nyheter, Turism

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.

© 2025 Bussmagasinet
rss Artiklar(RSS) rss Kommentarer (RSS)