Sveriges bästa magasin om kollektivtrafik och bussbranschen

Fordons- och transportprogrammet fortsatt poppis

Caj Luoma, ansvarig vid Transportföretagen för frågor kring kompetensförsörjning. Foto: Tansportföretagen.

Antalet elever som antagits till gymnasieskolans fordons- och transportprogram läsåret 2022/2023 fortsätter på en hög nivå. Det visar färsk statistik från Skolverket. Siffrorna visar samtidigt att den uppgång i antalet antagna till transportsektorn viktigaste gymnasieutbildning som funnits sedan läsåret 2017/18 nu bryts. Men trots det ligger antalet antagna på höga nivåer och 34 procent över nivån från 2017/2018.

– Vi hade naturligtvis förhoppningar om att uppgången sedan 2017 skulle fortsätta men vi är trots årets nedgång med drygt en procent glada över ett högt söktryck. Att gymnasieskolan inte numerärt kan tillfredsställa transportbranschens rekryteringsbehov gör naturligtvis att vuxenutbildningen blir ännu viktigare säger Caj Luoma, chef kompetensförsörjning, Transportföretagen där Sveriges Bussföretag ingår.

– Att trygga tillväxten med såväl fler unga som söker sig till branschen som ökade möjligheter för karriärväxling är av största vikt kommande år.

Taggat som: ,

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.

© 2025 Bussmagasinet
rss Artiklar(RSS) rss Kommentarer (RSS)