Sedan drygt ett år har resenärer med kollektivtrafiken i Västmanland, VL, kunnat blippa sitt betalkort för att köpa en enkelbiljett giltig inom en kommun. Nu blir det möjligt att köpa även länsbiljetter på det sättet. Men bara om man har ett betalkort från Mastercard eller Visa.
Biljetten kostar 60 kronor och gäller i tre timmar i hela länet.
Men riktigt lika enkelt som att blippa betalkortet för en resa i en kommun är det inte. Om resenären blippar betalkortet direkt köper han eller hon en enkelbiljett som gäller inom kommunen. För att köpa en länsbiljett ska resenären först meddela föraren och kan sedan blippa betalkortet för en länsbiljett.
Om resenären har varit för snabb med blippningen och har råkat köpa en kommunbiljett istället för en länsbiljett kan misstaget inte korrigeras ombord på bussen. Istället får resenären göra ett återköp på kommunbiljetten via VL:s kundservice. Men då krävs det att biljetterna är köpta vid samma tidpunkt.
Det går inte heller att köpa rabatterade biljetter på det här sättet. Det går inte heller att använda betalsättet på tåg.
Lämna ett svar