Idha Sweden, som levererar mjukvara för lagring och analys av färdskrivardata har fått nya ägare. Det är den nordiska mjukvarukoncernen Progrits som har förvärvat Idha Sweden som har flera av Sveriges mest välkända bussföretag som kunder, bland andra Nobina, Transdev, Vy Bus4you och Byberg & Nordin.
Idha har sedan 2006 utvecklat ett webbaserat system för lagring och utvärdering av digital färdskrivardata, Idha Online. Systemet hjälper transportföretag att spara, analysera och följa upp kör- och vilotider för yrkesförare.
Idha Sweden har idag merparten av sin kundbas i Sverige, och har nu ambitionen att kunna accelerera sin tillväxt i Europa.
– Att nu bli en del av Progrits är ett viktigt steg för att kunna genomföra vår långsiktiga expansionsstrategi på den svenska men också på den europeiska marknaden, kommenterar Jonas Weiss Sandström, vd på Idha Sweden AB.
Lämna ett svar