
Resandet, marknadsandelen och kundnöjdheten backade i fjol för Kalmar Länstrafik, KLT. Foto: Region Kalmar län.
Kollektivtrafiken i Kalmar län klarade budgeten bättre i fjol än året innan. Men samtidigt minskade resandet, kollektivtrafikens marknadsandel och kundnöjdheten. På onsdagen presenterades Kalmar Länstrafiks (KLT) verksamhetsberättelse för regionens trafikpolitiker.
Resandet med KLT minskade med sju procent eller 800 000 resor, jämfört med 2023. Parallellt med resandetappet ökade bilresorna.
Den svenska kollektivtrafikbranschen har som mål att öka kollektivtrafikens andel av det motoriserade resandet till 40 procent år 2030. Men utvecklingen i Kalmar län gick tydligt i motsatt riktning. 2023 var kollektivtrafikens marknadsandel tolv procent, i fjol var det nio procent. Sänkta drivmedelspriser och det ökade bilresandet är enligt KLT den huvudsakliga förklaringen.
Resenärerna blev också påtagligt mindre nöjda med kollektivtrafiken. Från 2023 till 2024 minskade andelen kunder som var nöjda med sin senaste resa med KLT med åtta procentenheter.
– Kunderna upplever i låg utsträckning att de sparar tid genom att resa med Kalmar länstrafik. Allt förre tycker dessutom att resorna inte är prisvärda. De yngsta kunderna är mest kritiska, skriver KLT i sin veksamhetsberättelse där man också konstaterar att bussresenärerna är mer nöjda än tågresenärerna. De senare har drabbats av en rad problem. Både planerade och oplanerade arbeten som man inte har informerat om i förväg, bristande kommunikation med beställare av trafik vid trafikstörningar och brister i Trafikverkets nya planeringsverktyg.
Även om KLT inte klarade budgeten blev underskottet i fjol endast tretton miljoner kronor jämfört med 51 miljoner året innan. Av förbättringen faller 17 miljoner på att EU har godkänt Sveriges skattebefrielse för biogas.
Lämna ett svar