Sveriges bästa magasin om kollektivtrafik och bussbranschen

Scania: Tillverkning av elfordon fortsätter trots Northvoltkonkurs

Hösten 2023 invigde Scania sin egen anläggning i Södertälje för batteriproduktion. Foto: Scania.

Fordonsjätten Scania kommer att fortsätta sin produktion av elbussar och ellastbilar, trots batteritillverkaren Northvolts konkurs. Det uppger Scanias presschef Erik Bratthall för Sveriges Radios Ekoredaktion.

Bratthall säger till Ekot att Northvolt har levererat fler battericeller till Scania än vad fordonsjätten har gjort av med. Dessutom har Scania säkrat framtida leveranser av battericeller.

Hösten 2023 invigde Scania sin egen anläggning i Södertälje för batteriproduktion. Scania och Northvolt hade då gemensamt utvecklat en battericell som är speciellt anpassad för tunga transporter.

Cellen tillverkas vid gigafabriken Northvolt ETT i Skellefteå och monteras sedan i fabriken i Södertälje till batteripack.

Taggat som: , ,

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.

© 2025 Bussmagasinet
rss Artiklar(RSS) rss Kommentarer (RSS)