
Transportföretagen vidareutvecklar sitt arbete kring upphandlingar av serviceresor. Foto: Ulo Maasing.
Transportföretagen, där Sveriges Bussföretag ingår, ska vidareutveckla sitt arbete kring offentliga upphandlingar av serviceresor. Nu ska man fokusera på fyra områden. Syftet är enligt Transportföretagen att ”stödja en trygg, effektiv och rättvis upphandlingspraxis” när det gäller serviceresor.
Många upphandlingar av serviceresor är komplicerade. Transportföretagen ska med hjälp av erfarenheter från sina medlemmar. Dessa ska ligga till grund för nationella rekommendationer och vägledningar.
Enligt Transportföretagen är allt fler av organisationens medlemmar oroliga över att aktörer som inte följer gällande regler och villkor kan snedvrida konkurrensen. Därför ser Transportföretagen nu närmare på hur man kan hjälpa upphandlande myndigheter att utforma krav som bättre förebygger arbetslivskriminalitet och oseriösa upplägg.
Organisationen ska också arbeta för ett balanserat ansvar när det gäller riskfördelningen i trafikavtalen.
Ett fjärde område som ligger i fokus är att åstadkomma mer enhetliga krav på specialfordon som används i servicetrafiken.
– Vi kan ta rygg på det arbete för den offentligt upphandlade kollektivtrafiken som med framgång drivits av Sveriges Bussföretag, kommenterar Tina Thorsell, näringspolitisk chef Transportföretagen.
Lämna ett svar