Sveriges bästa magasin om kollektivtrafik och bussbranschen

Ny vd för Svenska Taxiförbundet

Natalee Ågren har utsetts till vd för Svenska Taxiförbundet. Foto: Svenska Taxiförbundet.ö

Styrelsen för taxiföretagens branschorganisation Svenska Taxiförundet har utsett Natalee Ågren till verkställande direktör. Hon har varit verksamhetschef i organisationen sedan maj 2023.

– Natalee Ågren har på ett imponerande sätt kvalificerat sig för uppgiften och tagit till sig taxibranschens unika förhållanden och utmaningar på rekordtid. Med Natalee får taxibranschen ny energi för att övertyga marknader och kunder om taxis möjligheter, säger taxiförbundets ordförande Lennart Kalderén.

– Jag ser fram mot att få axla uppgiften som vd för Svenska Taxiförbundet. Vi kommer att växla upp vårt arbete för att utveckla branschens möjligheter och förutsättningar. Det handlar om marknaden för såväl privatresor som samhällsbetalda resor; färdtjänst, skolresor, sjukresor och omsorgsresor i hela landet. Taxi har framtiden för sig, säger Natalee Ågren.

Taggat som: , ,

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

© 2026 Bussmagasinet
rss Artiklar(RSS) rss Kommentarer (RSS)