
Strax före klockan 5 på tisdagsmorgonen invigde Nobina den första turen i Värmlandstrafiks stadstrafik i Karlstad. Åsa Andreasson, affärschef på Nobina Värmland, klipper bandet. Foto: Värmlandstrafik.
På tisdagsmorgonen skiftade stadstrafiken i Karlstad operatör. Nobina tog över efter Keolis som har kört stadsbussarna i Karlstad under många år. Nobina är väl etablerat i Värmland och kör där både regionbusstrafik och skoltrafik.
I samband med övergången följer i princip all personal från Keolis med till Nobina. För resenärerna innebär det att de möter många välkända förare som kan stadstrafiken – även om uniformerna är nya. I samband med skiftet kommer också de flesta bussar att successivt bytas ut och bli gula.
– Bussbytet kommer att ske stegvis. Inom några månader räknar vi med att nästan hela bussflottan i stadstrafiken består av nya och nygamla HVO-bussar kombinerat med ett test av elbussar, i samma gula färg som våra regionbussar. Under en övergångsperiod kommer vi att ha kvar några av dagens stadsbussar samt använda ett antal vikariebussar, säger Åsa Andreasson som är affärschef för Nobina i Värmland.
Trafiken är upphandlad av Region Värmland, och avtalet med Nobina gäller från den 1 juli 2025 till den 11 december 2027.





Artiklar(RSS)
Lämna ett svar