Sveriges bästa magasin om kollektivtrafik och bussbranschen

Övergav bussen efter terminalflytt

Den tillfälliga bussterminalen vid Slussen i Stockholm har fått många att välja bort bussen…

De stora byggarbetena kring Slussen i Stockholm har slagit hårt mot bussresandet. Mer än var fjärde busspendlare från Nacka och Värmdö till Stockholm har övergett bussen sedan SL byggde en tillfällig bussterminal, 800 meter från tunnelbanan, skriver lokaltidningen Mitti.

…eftersom resenärerna får traska 800 meter till tunnelbanan. Foto: Ulo Maasing.

Jämfört med förra året gjordes det nästan 724 000 färre bussresor per månad med bussarna mellan Nacka/Värmdö och Stockholm under perioden januari – maj.

Samtidigt som bussresandet har minskat har biltrafiken mellan de båda kommunerna och Stockholm ökat med sex procent.

SL hävdar dock att tappet i busstrafiken är mindre: sex procent. Karolina Wihmann, projektkommunikatör på SL, säger till tidningen att Nacka- och Värmdöborna har hittat andra resvägar. En del har också gått över till att pendla med en ny båtlinje.

Taggat som: , , , ,

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.

© 2025 Bussmagasinet
rss Artiklar(RSS) rss Kommentarer (RSS)