Sveriges bästa magasin om kollektivtrafik och bussbranschen

Irizar lanserar ny generation av sin ”spårvagn”

Irizar lanserade på tisdagen en ny generation av sin ”spårvagn”, elbussen Irizar ie tram Efficient. Foto: Irizar.

Den spanska busstillverkaren Irizar, i Sverige främst känd för sina turist- och långfärdsbussar, lanserade på tisdagen en ny generation av sin ”spårvagn”, Irizar ie tram Efficient. Lanseringen ägde rum på mobilitetsmässan Mobco som just nu pågår i Paris.

Bussen har fått nydesignat front och är nästan ett ton lättare än föregångaren. Foto: Irizar.

Till det yttre ser nykomlingen ut som sin föregångare, även om fronten har fått en ny design som ger föraren bättre sikt. Under ytan döljer sig mycket nytt. Vikten är nästan ett ton lägre än föregångaren och energiförbrukningen är upp till tio procent lägre.

Chassit är nytt och bussen har bredare dörrar vilket gör på- och avstigning smidigare än tidigare. Passagerarkapaciteten har ökats med fem procent.

Effektivare klimatkontroll, kompaktare elmotor, ny batterigeneration tillhör nyheterna i nya ie tram Efficient som till mer än 50 procent är tillverkad av återvunnet material.

Taggat som: , , ,

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

© 2026 Bussmagasinet
rss Artiklar(RSS) rss Kommentarer (RSS)