Sveriges bästa magasin om kollektivtrafik och bussbranschen

Tre får köra skoltrafiken i Värmland

Region Värmland har upphandlat skoltrafiken i regionen på ett tioårigt avtal. Bild: Värmlandstrafik.

Tre företag får dela på uppdraget att köra skoltrafik i Värmland. Det beslutade kollektivtrafiknämnden i Region Värmland på tisdagseftermiddagen. Totalt kom 32 anbud in, fördelade över sju trafikområden.

Anbuden i de olika områdena vägdes samman så att trafiken i varje område tilldelades det företag som erbjuder bästa förhållande mellan pris och kvalitet enligt ett antal kvalitetskriterier.

Av de sju områdena tilldelades Mohlins Bussar AB fyra: Sunne och Torsby, Säffle och Årjäng, Filipstad, Kristinehamn och Storfors samt Hagfors och Munkfors.

Bivab Sverige AB vann trafiken i två områden, dels Arvika och Eda, dels Forshaga och Kil. Hällesta Buss tilldelades det återstående paketet som omfattar Grums, Hammarö och Karlstad.

Förutom de företag som tilldelats trafik kom även Keolis Sverige och Rudskoga Taxi in med anbud.

Det nuvarande avtalet för skoltrafiken i Värmland löper ut i december nästa år. Den nya avtalsperioden gäller under perioden 1 januari 2028 – 30 juni 2037.

Avtalsspärr råder i tio dagar. Det innebär att regionen inte får teckna avtal med de vinnande företagen under denna tid.

Taggat som: , , , , , ,

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

© 2026 Bussmagasinet
rss Artiklar(RSS) rss Kommentarer (RSS)