
Det blir Škoda Transtech Oy som ska leverera spårvagnarna till Uppsalas blivande spårväg. Bilden visar en av Škoda Transtechs spårvagnar till Tammerfors.
Det är nu klart att det blir Škoda Transtech Oy som ska leverera de spårvagnar som ska trafikera den framtida spårvägen i Uppsala. Upphandlingen har gjorts genom AB Transitio som ägs av 20 regioner, från Skåne i söder till Norrbotten i norr. En av Transitios uppgifter är att upphandla spårtrafikfordon för sina ägare. Tilldelningen gäller Škoda Transtech Oy och omfattar spårvagnar samt tillhörande underhåll och tjänster.
Upphandlingen består av tre delar. Transitio svarar för två av dessa, fordonsavtalet och avtalet om det större planerade underhållet av fordonen. Region Uppsala svarar för det tredje, som avser det löpande underhållet av fordonen i den dagliga trafiken.
Upphandlingen omfattar 20 spårvagnar, med möjlighet att avropa ytterligare upp till 18 spårvagnar genom optioner, samt underhållsavtal på 12 år. Fordonens livslängd är minst 30 år.
Tilldelningen kan överklagas till och med den 26 juni.
– Vi kommer allt närmare den dag då de första spårvagnarna börjar trafikera staden. Genom höga krav på säkerhet, tillgänglighet, komfort och hållbarhet säkerställer vi att Uppsala får moderna och driftsäkra fordon för många decennier framöver, säger Jenny Lundström (MP), ordförande i trafik- och samhällsutvecklingsnämnden.



Artiklar(RSS)
Lämna ett svar